نحوه رسوب گیری رادیاتور شوفاژ

رسوب گیری رادیاتور شوفاژ

چگونه رادیاتور شوفاژ را رسوب زدایی کنیم؟

امروزه استفاده از پکیج و موتورخانه ( کمی قدیم تر ) رایج تر می باشد و هر دستگاهی پس از مدتی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

موضوعی که در این مقاله به آن پرداخته ایم رادیاتور شوفاژ می باشد، یکی از شایعترین مشکلات ، تجمع رسوب در قطعات و لوله ها به علت سختی موجود در آب مصرفی می باشد که عدم رسوب زدایی می تواند باعث ایجاد خسارات و یا پرداخت هزینه های اضافی تری برای تعمیر گردد.
رسوبگیری رادیاتور شوفاژ چقدر اهمیت داشته و چه مزایایی دارد ؟

انجام این کار اهمیت زیادی داشته و در سلامت کارکرد پکیج دیواری بسیار موثر می باشد.

رسوبات داخل لوله کشی و رادیاتور ها با چرخش پمپ به داخل دستگاه کشیده می‌شود و باعث گرفتگی مبدل خروجی های پمپ و کلیه اتصالات پکیج خواهد شد که گاهاً برای پیدا کردن جای دقیق این گرفتگی وقت زیادی باید صرف شود و هزینه بر هم می باشد.

حتی در صورتی که در مسیر شلنگ برگشت شوفاژ یعنی شلنگی که زیر پمپ قرار گرفته است صافی نصب شده باشد این رسوبات پشت توری صافی آمده و مسیر را کاملا کیپ خواهد کرد و عدم گردش صحیح آب باعث صدمه زدن به دستگاه شما می گردد. بهترین زمان انجام رسوب گیری رادیاتور قبل از راه اندازی پکیج و یا نهایتا قبل از شروع فصل زمستان میباشد. وسایل مورد نیاز برای انجام این کار فقط یک عدد مغزی تبدیل ۵/۲ به ۲ و آچار فرانسه می باشد.

چرا قبل از شروع زمستان و فصل سرما رسوبگیری کنیم ؟

بدلیل اینکه با شروع کارکرد پکیج در فصل زمستان ، خودبخود تمام رسوبات و جرم موجود در رادیاتور شوفاژ از طریق پمپ پکیج به داخل دستگاه کشیده شده و همین مسئله باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در آینده می شود ولی برای دستگاه هایی که روی شلنگ برگشت شوفاژ صافی برنجی نصب کرده‌اند این قضیه کمی متفاوت است که در این صورت این رسوبات ابتدا مسیر توری صافی را گرفته و مسیر را می‌بندد و به غیر از آن ممکن است مسیر گردش آب در سیستم لوله کشی و سر شیر رادیاتور مسدود گردد.

روش رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ چگونه می باشد ؟

در مرحله اول ابتدا ، آب پکیج را تخلیه نمایید شیر ورودی آب مصرفی به پکیج را ببندید و شیر پرکن پکیج را باز کنید و یکی از شیرهای آبگرم در ساختمان (ترجیحا پایین ترین شیر) را باز کرده و تا پایین آمدن عقربه فشار روی صفر منتظر بمانید. منظور از شلنگ برگشت شوفاژ شلنگی است که زیر پمپ قرار می گیرد.

چهار عدد شلنگ زیر پکیج داریم که به چهار خروجی زیر پکیج متصل شده است. وقتی روبروی پکیج ایستاده ایم و زیر پکیج را نگاه می‌کنیم به ترتیب از سمت راست به چپ خروجی های زیر پکیج را مشخص کنیم.اولین خروجی از راست که همان برگشت شوفاژ می باشد.

دومین خروجی که شیر ورودی آب مصرفی (آب سرد) به آن متصل است با نام ورودی آب سرد شناخته می شود. سومین خروجی برگشت آبگرم مصرفی میباشد که با نام خروجی آبگرم شناخته می شود. و چهارمین خروجی رفت شوفاژ میباشد که به همین نام شناخته می شود. تقریبا در وسط این چهار خروجی یک شلنگ نیز وجود دارد که به شیر گاز متصل شده است که ما در اینجا فعلا کاری به آن نداریم. وقتی مشخص شد کدام شلنگ به کدام خروجی متصل شده است. رادیاتور را بصورت زیر رسوگیری نمایید.

نحوه رسوبگ یری رادیاتور چگونه است ؟

تمام شلنگ ها را از زیر پکیج باز کنید و با مغزی تبدیلی که از قبل تهیه کرده اید ابتدا ورودی آب سرد را به رفت شوفاژ متصل کنید و بعد از اینکه شلنگ برگشت را داخل ظرف بزرگی و یا در ظرفشویی قرار دادید ، کم کم اقدام به باز کردن شیر ورودی آب سرد نمایید و تا زمانی که آب خروجی از شلنگ برگشت شوفاژ کاملا تمیز نشده باشد شیر را نبندید. همین روش و کار را به صورت بالعکس انجام داده و ورودی آب سرد را این بار به برگشت شوفاژ متصل کرده و شلنگ رفت شوفاژ را داخل ظرف قرار بدید تا مسیر لوله کشی و رادیاتور ها کاملا تمیز گردد.

وقتی این کار را انجام می دهید ، مسیر لوله ها از رسوبات و آشغال تخلیه می‌شود ولی برای اینکه رادیاتور ها نیز به همین صورت تمیز شود باید به این ترتیب عمل کنید.

هنگامی که این کار را انجام می دهید وقتی شیر آب باز است از فرد دیگری بخواهید که ابتدا کلیه رادیاتور ها را از سر شیر آنها ببندد و سپس از او بخواهید رادیاتور ها را یک به یک باز کند و پس از چند دقیقه رادیاتور جدید را باز کند و قبلی را ببندد. به این ترتیب وقتی کل‌ فشار آب روی یک رادیاتور باشد کلیه املاح و رسوبات رادیاتور تخلیه خواهد شد و عمل رسوبگیری بخوبی انجام می شود.

رسوب‌زدایی رادیاتور شوفاژ (آموزش دوم)

پیش از هر چیزی بد نیست به این موضوع بپردازیم که به طور کلی دلیل رسوب‌زدایی رادیاتور شوفاژ چیست؟ در حقیقت رسوب‌گیری رادیاتور شوفاژ، به این علت انجام می‌شود که مسیر حرکت آب در رادیاتور کاملا باز شود.

همان طور که احتمالا حدس می‌زنید رسوب گرفتن رادیاتورها، باعث می‌شود که مسیر گردش آب گرفته شده و این به عملکرد کلی دستگاه صدمه وارد می‌کند. از آن جایی که آب لوله کشی شهری دارای املاح زیادی است، رسوب گرفتن رادیاتورها چندان دور از انتظار و تعجب آور نیست. برای قبول کردن این واقعیت، کافی است که به کتری نگاهی بیندازید!

با در نظر گرفتن ضرورت رسوب‌زدایی رادیاتور شوفاژ و مشکلاتی که با انجام ندادن آن اتفاق می‌افتد، برای انجام این کار آماده می‌شویم.

ابزار لازم برای رسوب‌زدایی رادیاتور شوفاژ
برای انجام جرمگیری رادیاتور شوفاژ، به یک آچار فرانسه احتیاج خواهید داشت. همین طور لازم است که یک مغزی تبدیل ۲/۵ به ۲ در اختیار داشته باشید.

مراحل جرم‌گیری رادیاتور شوفاژ
با آماده کردن ابزار رسوب‌گیری رادیاتور، اکنون آماده انجام مراحل آن هستیم.

تخلیه آب پکیج
نخستین گام برای جرم‌گیری رادیاتور، تخلیه آب داخل سیستم پکیج است. برای انجام این کار منطقی است که شیر ورودی آب به پکیج را ببندید. به این صورت آب وارد پکیج نخواهد شد. اما از طرفی باید آبی که داخل پکیج است را نیز تخلیه سازید. برای انجام آن، کافی است که شیر پرکن دستگاه را باز کرده و یک شیر آب را نیز باز بگذارید.

به این صورت آب موجود در پکیج از طریق شیر آب خارج خواهد شد. چطور بفهمیم که تمام آب داخل پکیج، تخلیه شده است؟ زمانی که عقربه فشار پکیج، کاملا به صفر برسد؛ به این معنا خواهد بود که آب داخل آن خالی شده است.

باز کردن ۴ شلنگ پکیج
در زیر پکیج ۴ شلنگ مشاهده می‌کنید که از سمت راست به چپ، شامل شلنگ‌های زیر می‌شوند:

شلنگ اول: شلنگ اولی که زیر پکیج مشاهده می‌کنید، شلنگ برگشت شوفاژ است. این شلنگ درست زیر پمپ پکیج قرار گرفته است.
شلنگ دوم: شلنگ دوم از سمت راست نیز مسیر ورودی آب معمولی یا همان آب سرد به سیستم پکیج را تشکیل می‌دهد.
شلنگ سوم: شلنگ سوم از سمت راست، شلنگ خروجی آب گرم است که در واقع آب سرد وارد شده را به شکل گرم به داخل سیستم می‌فرستد.
شلنگ چهارم: اما در نهایت شلنگ چهارم، شلنگ خروجی رفت شوفاژها است.

حالا تمام شلنگ‌ها را از جای اولیه خود باز کنید. شلنگ برگشت را اگر طول آن اجازه می‌دهد، داخل سینک ظرفشویی قرار دهید تا آب خروجی به راحتی داخل سینک بریزد. (در غیر این صورت مجبور به قرار دادن آن در یک کاسه بزرگ خواهید بود.) سپس شلنگ ورودی آب سرد را به رفت شوفاژ متصل سازید.

پس از آن شیر ورودی آب معمولی یا همان آب سرد لوله کشی را باز کنید و منتظر بمانید تا آب به گردش درآمده و از شلنگی برگشتی که داخل سینک ظرفشویی گذاشته‌اید، خارج شود. این آب در ابتدا کدر و دارای رسوبات بوده و رفته رفته با چرخش در سیستم، تمیز می‌شود. در نظر داشته باشید که باید تا زمان زلال شدن کامل آب خروجی، منتظر بمانید.

اکنون شلنگ ورودی آب سرد را به شلنگ برگشت شوفاژ، وصل کنید. سپس شلنگ رفت شوفاژ را داخل سینک ظرفشویی یا همان کاسه بزرگ بگذارید. سپس شیر آب ورودی را باز کنید تا در این مسیر نیز گردش آب، صورت بپذیرد. در این حالت نیز تا زمان زلال شدن کامل آب، منتظر بمانید.

به علاوه در هر دو حالت فوق، لازم است که ابتدا شیر ورودی آب به رادیاتورها را از محل پیچ رادیاتور ببندید. سپس به نوبت هر یک از رادیاتورها را باز کنید و اجازه دهید ۲ یا ۳ دقیقه باز باشد. سپس رادیاتور فعلی را بسته و رادیاتور بعدی را باز کنید و همان ۲ تا ۳ دقیقه زمان را به آن بدهید.

به همین شکل برای تمام رادیاتورها چرخه بسته و باز کردن پشت هم را انجام دهید که رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ نیز صورت گیرد. به این ترتیب لوله‌ها و رادیاتورها به خوبی پاکسازی شده و رسوب‌زدایی در مورد آن‌ها انجام می‌پذیرد. منبع