علت سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

نشتی و سوراخ شدن رادیاتور

علت نشتی و سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

یکی از مشکلاتی که برای شوفاژ اتفاق می‌افتد سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ می باشد که ما را دچار دردسر کرده و با آب دادن شوفاژ همراه می باشد.

در این مطلب قصد داریم تا علت سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را بررسی کرده و سپس نسبت به برطرف کردن مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ راهکارهایی را ارائه دهیم.

برای تعمیر سوراخ رادیاتور و تعویض پره شوفاژ و همچنین تعویض شیر رادیاتور شوفاژ حتما از تجربه و مهارت افراد متخصص در زمینه تعمیر شوفاژ کمک بگیرید. پیدا کردن علت آب دادن رادیاتور شوفاژ و یا پیدا کردن علت صدای رادیاتور شوفاژ برای افراد معمولی که تخصصی در زمینه تعمیرات شوفاژ ندارند سخت و وقت گیر می باشد.

به همین دلیل توصیه می شود از همان ابتدا بدون هیچ فوت وقتی از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. برای حل مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ ابتدا باید با ساختار لوله های شوفاژ آشنا شوید.

تاثیر نوع لوله شوفاژ در تعمیرات شوفاژ

برای اینکه بتوانید تعمیرات شوفاژ را بهتر و با کیفیت تر انجام دهید حتما باید نوع لوله شوفاژ را شناسایی کرده و با توجه به نوع لوله مشکل آن را برطرف کنید.

بطور کلی در یک رادیاتور سه نوع لوله یا اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر بگوییم سه نوع شیر وجود دارد که عبارتند از:

شیر تخلیه
شیر کنترل دستی
شیر lockshield valve
از شیر تخلیه معمولا برای هواگیری پکیج استفاده می شود و شیر کنترل دستی به عنوان قطع کننده ورود و خروج آب گرم می باشد که شما با آن شوفاژ را خاموش و روشن می کنید. شیر lockshield valve در پایین رادیاتور قرار دارد و قابلیت تنظیم آن فقط یکبار می باشد که آن هم در جهت مخالف شیر کنترل است.

بیشترین مشکلی که برای رادیاتور اتفاق می افتد مربوط به همین شیر سوم می باشد که اغلب اوقات مجبور به تعویض شیر پایین رادیاتور شوفاژ می شوید.

۳ نکته مهم در سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

نکته اول اینکه لوله های به کار گرفته شده در پکیج ها از جنس های متفاوتی می باشند که این موضوع اهمیت بالایی در سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ دارد. تجربه بسیاری از افراد تعمیرکار پکیج و شوفاژ نشان می دهد که لوله های گالوانیزه از کم دوام ترین و بهترین جنس لوله های به کار گرفته شده در رادیاتور شوفاژ می باشد.

چرا که لوله های گالوانیزه به سرعت دچار خوردگی و پوسیدگی می‌شوند و تعمیر سوراخ شوفاژ برای این جنس لوله ها با کنده کاری و کثیف کاری زیادی همراه است.

لوله های دیگر با جنس چدنی، پولیکا و لوله های پلاستیکی خواص خود را دارند هر کدام از این لوله ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند اما بهترین جنس برای لوله کشی شوفاژ استفاده از لوله های پوش فیت می باشد که از پلیمر های جدید ساخته شده است و اگر لوله کش کار خود را با کیفیت بالا انجام داده باشد، معمولا نیاز زیادی به تعمیرات نخواهید داشت.

نکته دوم در سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ
استفاده از چسب های مخصوص شوفاژ نیز می‌توانند برای رفع سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ کمک کند. از جمله عواملی که سبب سوراخ شدن آنها میشود مواد شیمیایی داخل لوله ها و یا حرارت بالا می باشد که در نهایت موجب سوراخ شدن لوله های شوفاژ می گردد.

بهتر است بدانید که اگر رسوب گیری لوله های شوفاژ به صورت استاندارد انجام نشود می تواند منجر به شکستگی و نشتی لوله های رادیاتور شوفاژ گردد. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما در زمان تعمیرات، سرویس و رسوب گیری شوفاژ از تخصص و مهارت افراد باتجربه و مطمئن کمک بگیرید.

نکته سوم در سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ
برای رفع مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و برای داشتن کمترین هزینه باید ابتدا قطعات خراب را تعمیر کنید و یا اگر نیازی به تعویض داشت، حتما آنها را تعویض کنید. شکستگی های بدنه شیر از آن دسته خصوصیاتی است که حتما باید تعمیرکار به آن دقت داشته باشد.

بعضی از قطعات مثل مشعل در اکثر مواقع قابل تعمیر نمی باشد و نیاز است که این قطعه را تعویض نمایید، البته این کار حتما باید تعمیر کار با تجربه و با تخصص و مهارت انجام شود و افراد عادی قادر به انجام آن نمی باشند.

بررسی صدای تق تق رادیاتور شوفاژ

اگر از رادیاتور شوفاژ صدای تق تق به گوش می رسد می تواند به دلیل عدم ارتباط صحیح بین انشعاب ورودی و خروجی می باشد که صدای خش خش رادیاتور شوفاژ به دلیل وجود صدای بیش از حد داخل رادیاتور می باشد.

توصیه می شود در این مواقع از اقدامات خودسرانه بپرهیزید و حتما از تخصص و مهارت افراد با تجربه و ماهر کمک بگیرید.

تعمیر نشتی و سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ معمولا از مشکلاتی است که برای کسانی که از شوفاژ به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ و گرفتن سوراخ رادیاتور راه حل مناسبی برای اکثر شوفاژها است. علت آب دادن رادیاتور شوفاژ می‌تواند از جنس لوله‌ها و یا اسیدشویی نامناسب باشد.

برای کسانی که به دنبال راه حل موقت برای تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ و رفع نشتی رادیاتور شوفاژ هستند، استفاده از چسب سوراخ رادیاتور مناسب است. برای گرفتن سوراخ رادیاتور و جلوگیری از نشتی شوفاژ خود می‌توانید روی “خدمات از ما” حساب کنید تا مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را در کوتاه ترین زمان رفع کنیم.

تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ

معمولا یکی از نشانه‌های سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ آب دادن رادیاتور شوفاژ است. سرویسکار در زمان تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ باید آن قسمتی را که سوراخ شده است پیدا کند. استفاده از چسب سوراخ رادیاتور برای گرفتن سوراخ رادیاتور موقتی است.

مگر این که سوراخ و نشتی بسیار کوچک و کم باشد. اما گاهی میزان نشتی شوفاژ به قدری زیاد است که باید لوله‌های شوفاژ را عوض کنید یا این که به فکر یک رادیاتور جدید برای خانه باشید. یکی دیگر از راه حل‌ها هم تعویض شیر پایین رادیاتور است که باید توسط تعمیرکار شوفاژ و فرد آشنا به امور تعمیر پکیج انجام شود.

نشانه‌های سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

آب دادن رادیاتور شوفاژ، محسوس ترین نشانهی سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ است. یا این که دیوارهای کنار رادیاتور یا خود رادیاتور لکه‌هایی از نم و آب خبر از وجود نشتی در آن می‌دهد. اما بعضی اوقات نشانه‌ها از چشم یک فرد عادی دور می‌ماند. مشکلات زیر می‌تواند گاهی به ما بگویند که باید برای تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ اقدام کنید:

 سرد بودن رادیاتور شوفاژ
 هوا گرفتن شوفاژ و به دنبال آن صدای سوت يا زوزه
 افت فشار پکیج دیواری
 وجود نقاط سرد بر روی رادیاتور شوفاژ

علت سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

علت سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ بیشتر به دلیل رسوب زدایی و اسید شویی غیر اصولی و توسط افراد ناوارد است. جمع شدن رسوبات آب در رادیاتورها لوله‌‌ها را به مرور تخریب می‌کنند. فرسوده شدن رادیاتور شوفاژ، سوراخ شدن بر اثر وارد شدن ضربه شدید به شوفاژ و استفاده از جنس نامرغوب از عمده ترین علت‌های نشتی رادیاتور شوفاژ هستند. در هر صورت برای تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ باید عجله کنید تا آب بیش از این به هدر نرود.

آیا استفاده از چسب سوراخ رادیاتور برای تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ مناسب است؟

چسب سوراخ رادیاتور برای تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ یک راه حل موقت است. اگر مشکل موجود در رادیاتور از پایه برطرف نشود در آینده مشکل‌های بزرگ تری را به وجود می‌آورد و دوباره برای تعمیر رادیاتور شوفاژ باید اقدام کنید و هزینه‌های بیشتری را بپردازید.

پیشگیری از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

برای جلوگیری از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ متعدد در آینده، خودسرانه اقدام به تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ نکنید.
رسوب گیری و رسوب زدایی پکیج و شوفاژ را به دست افراد متخصص بدهید. زیرا عدم رسوب زدایی باعث تجمع بیش از حد رسوبات و سوراخ شدن رادیاتور می‌شود. از طرفی نیز اسید شویی نامناسب لوله‌های رادیاتور باعث نشتی شوفاژ می‌شود.
از شیرهای مناسب برای پکیج و رادیاتور شوفاژ استفاده کنید.
سعی کنید بهترین نوع رادیاتور را برای خانه تهیه کنید.

بررسی ساختار شوفاژ و علت سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ
در ارتباط با تعمیر سوراخ رادیاتور شوفاژ بهتر است که با لوله‌های مختلف مصرفی در رادیاتور آشنا شوید.

طبق تجربه سرویسکاران ما لوله‌های گالوانیزه بیشتر از دیگر لوله‌ها در معرض سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ قرار می‌گیرند و گرفتن سوراخ رادیاتور آن‌ها دشوارتر است. دیگر لوله‌های مورد استفاده لوله‌های پولیکا، چدنی، پلاستیک و … هستند. بهترین جنس برای لوله کشی شوفاژ از نوع پوش فیت است.

علت آب دادن رادیاتور شوفاژ

علاوه بر سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ، گاهی شل بودن اتصالات و فشار نامناسب پکیج باعث آب دادن رادیاتور شوفاژ می‌شود. تعمیر کار شوفاژ در گروه ما رادیاتورهای شما را بررسی می‌کند تا قسمتی را که دچار مشکل شده است پیدا کند.

صدای تق تق رادیاتور شوفاژ

منشا تولید این صدا، کمبود جا برای لوله‌های کف برای انبساط و انقباض است که با گرم و سرد شدن تق تق صدا می‌كنند. با قرار دادن مقداری عايق يا يک قطعه نمد در اطراف لوله‌ها می‌تواند به کاهش صدای شوفاژ کمک کند.